Kajak kanu klub Ljubljana ima pri vzgoji otrok za vrhunski šport nekoliko drugačen pristop kot večina
ostalih športnih društev. Ne iščemo talentiranih otrok, pač pa skušamo pri vsakem otroku odkriti in razviti njegove potenciale. Ne silimo in ne zapovedujemo, temveč skušamo otroke motivirati za delo.
V obdobju otroštva športni dosežek ni naš najpomembnejši cilj. V ospredje postavljamo vrednote kot so radost ob gibanju in lastnem napredku, medsebojna pomoč, navajanje na redno delo, druženje, skladen in vsestranski razvoj, spoznavanje z različnimi športnimi panogami, gibanje na prostem, navajanje na športni način življenja, ki naj bi ostal naša stalnica do poznih let…
Otrok ne selekcioniramo. Tistim, ki radi tekmujejo in radi veliko trenirajo, ponujamo vadbo v naših A programih. Prav vsakemu, ki to želi in je pripravljen delati, pomagamo stopiti na pot vrhunskega športa, oz. mu stojimo ob strani, ko spoznava, kje so njegove meje. Ostalim ponujamo naše B programe, ki so manj tekmovalni, a še vedno zelo kvalitetni in zabavni. Vadba je takšna, da omogoča enostaven prestop v A program, če si kasneje premislimo.
Z veseljem sprejmemo vsakogar, tudi otroke s posebnimi potrebami, ki jih skušamo integrirati v naše skupine.
1. Katera starost je najprimernejša za pričetek ukvarjanja s kajakaštvom?
Najprimernejše obdobje za pričetek ukvarjanja s kajakaštvom je med osmim in enajstim letom. Z veseljem pa sprejmemo tudi šest- ali sedemnajstletnika. Starejšim od osemnajst let je namenjena naša rekreativna skupina za odrasle.
2. Kako poteka vpis v klub?
Po opravljenem petdnevnem kajakaškem tečaju lahko pridejo otroci na nekajtedensko brezplačno poskusno vadbo k skupini otrok, ki trenira v klubu. Če ugotovijo, da je kajak pravi šport za njih, se lahko nato včlanijo v klub in pridružijo enemu od naših programov za otroke.
3. Ali lahko svojega otroka vpišem v klub tudi takrat, ko ni razpisanih kajakaških tečajev?
Kajakaški tečaji potekajo na našem klubu skozi celo poletje skoraj vsak teden. V jesenskem in zimskem obdobju ter zgodaj spomladi, ko tečajev ni, se lahko otroci priključijo našim suhim treningom. Ob prvi priložnosti pa potem opravijo kajakaški tečaj.
4. Moj otrok je srednješolec. Je že prestar za trening kajaka?
Vaš srednješolec še ni prestar za trening kajaka. Morda je zamudil priložnost za dosego vrhunskega športnega rezultata, nikakor pa ne priložnosti, da se razvije v dobrega športnika in doživi vse radosti kajakaškega športa.
5. Kakšne programe za otroke ponujate?
Tistim, ki radi tekmujejo in radi veliko trenirajo, ponujamo vadbo v naših A programih. Prav vsakemu, ki to želi in je pripravljen delati, pomagamo stopiti na pot vrhunskega športa, oz. mu stojimo ob strani, ko spoznava, kje so njegove meje. V A programih se morajo otroci udeleževati določenega števila tekmovanj in treningov. Ostalim ponujamo B programe, ki so manj tekmovalni, a še vedno zelo kvalitetni in zabavni. Vadba je takšna, da omogoča enostaven prestop v A program, če si kasneje premislimo. Zaželena je udeležba na eni tekmi na leto in na vsaj dveh treningih na teden. V A in B programih so otroci razdeljeni po starosti. Izjema so cicibani (do 10. leta), ki trenirajo po enotnem programu.
6. Kaj pa, če moj otrok noče tekmovati?
Udeležba na tekmovanjih (razen za tiste, ki so izbrali A program) ni obvezna, je pa zaželena. Tudi s številom obveznih tekem za A program ne pretiravamo. Na klubu želimo, da se vsi ostali otroci udeležijo vsaj enega tekmovanja na leto po svoji izbiri. Če posameznik izrecno ne želi tekmovati, ga ne silimo.
7. Kaj počnete v zimskem času, ko ni treningov na vodi?
S kvalitetno kajakaško opremo je veslanje mogoče tudi pozimi. Je pa res, da večina otrok takšne opreme, vsaj na začetku, ne premore. Zimski čas izkoristimo za razvoj vseh motoričnih sposobnosti in izboljšanje motorične informiranosti. Veslamo le, kadar je dovolj toplo.
Na urniku imamo pogosto:
Občasno:
8. Ali je znanje plavanja pogoj za treniranje kajaka?
Če je vaš otrok starejši od 8 let, pričakujemo, da je plavalec. Za mlajše, pri katerih izvajamo prilagojen program zadostuje, da so privajeni na vodo in se znajo s pomočjo plovnega pripomočka samostojno gibati v globoki vodi. Pri vseh aktivnostih na in ob vodi je obvezna uporablja plavalnih jopičev.
9. Strah nas je divje vode. Je to lahko problem?
Veliko ljudi se boji vode, predvsem divje. Pri večini takšnih otrok s postopnim prehajanjem z mirne na tekočo in divjo vodo, s postopnim privajanjem na opremo in z obvladovanjem ustreznih tehnik veslanja ta strah odpravimo brez večjih težav. Tisti pa, ki na divji vodi nikakor ne morejo začeti uživati, lahko izbirajo med kajakaškimi disciplinami, ki se odvijajo samo na mirnih vodah (sprint na mirnih vodah, kajakaški maraton…).
10. Kdaj je potrebno kupiti lastno kajakaško opremo?
Eno leto si lahko začetniki sposojajo kajakaško opremo na klubu brezplačno. Po enem letu je potrebno otrokom priskrbeti lastno opremo, oz. začnemo za opremo zaračunavati uporabnino, ki znaša 10,00 EUR na mesec.
11. Koliko pa vse skupaj stane?
Mesečna vadnina za začetnike in otroke do 12. leta znaša 75,00 EUR, za vse ostale pa 90,00 EUR. Letna članarina je 40,00 EUR. Ostalih stroškov, kot so štartnine ter prispevki za tabore in priprave je še povprečno še za 60,00 evrov mesečno. A programi in starejše skupine so navadno malo dražje.
12. Zakaj naj izberem ravno Kajak kanu klub Ljubljana?